Article Index
مراتب مطالعه طب سوزنی
کلاس های مکمل
All Pages

 

مسیر حرکت

یا

سلسله مراتب مطالعه طب سوزنی برای پزشکان

بسیاری از پزشکان از ما میپرسند که :با وجود انواع کلاس ها موجود در ایران ,از کجا باید مطالعات خود را شروع کنم ؟ در این صفحه سعی به راهنمای این دسته از عزیزان را دارم.

( همکاران گرامی :آنچه اینجا بدان اشاره شده است توصیه شخصی بنده برای پزشکانی که میخواهند طب سوزنی مطالعه کنند میباشد و شاید برای همه صدق نکند یا درست نباشد ولی بنظر اینجانب میتواند به عنوان راهنمایی بکار گرفته شود. )

اول انواع کلاسها به شما معرفی میگردد و بعد توضیحات تکمیلی .

کلاس های که در حال حاضر در ایران برگزار میشوند :

در حال حاضر 4 نوع کلاس برای شروع طب سوزنی در ایران در حال برگزار شدن میباشند که بهتر است با آنها آشنا شویم

1. طب سوزنی سنتی .

2. مکانیسم اثر سوزن در بدن (با کاربرد کلینیکی و بالینی).

3. طب سوزنی با دید غربی (needle therapy or dry needling :

· Trigger point therapy

· Intramuscular stimulation(IMS),

· Periosteal acupuncture

· Neural acupuncture

4. طب سوزنی گوش .

5. و کلاسهای تخصصی مثل زیبای , امبدینگ , چاقی و عود

6. کلاسهای مکمل طب سوزنی : مثل رادیولوژی , معاینات اسکلتی , طب ورزشی و....

روش اول :

در حال حاضر 3 نوع کلاس  پایه برای شروع طب سوزنی در ایران در حال برگزار شدن میباشند که بهتر است با آنها آشنا شویم:

1. طب سوزنی سنتی

2. مکانیسم اثر سوزن در بدن (با کاربرد کلینیکی و بالینی)

3. طب سوزنی با دید غربی (needle therapy or dry needling :

· Trigger point therapy

· Intramuscular stimulation(IMS),

· Periosteal acupuncture

· Neural acupuncture

حالا روشهای مختلف درا در قالب سوال مرور میکنیم

اگر مطالعات خود را با طب سوزنی غربی شروع کنیم :

طب سوزنی غربی بیشتر در کنترل درد ها ,مخصوصا دردهای  اسکلتی, کاربرد دارد و مورد علاقه متخصصین بیهوشی , درد, طب ورزشی , طب فیزیکی و پزشکانی که همه چیز را فقط با دید پزشکی غربی میخواهند نگاه کنند ,خوب است  . این روش شاید در کنترل درد کاربردی باشد ولی در مطالعه ابعاد مختلف وجودی انسان, داری کاستی های بسیاری میباشد , مثلا جوابی برای کاهش وزن, بهبود خواب ,اسهال , سرما خوردگی اضطراب , افسردگی , زیبای و..... در ان نخواهید یافت , ولی خوب ,شروع خوبی است و آموزش ان نیز بسیار آسان و سریع میباشد. در این روش پزشکان میتوانند اول  مطالعات خود را با  طب سوزنی غربی شروع کرده و بعد اگر احساس نیاز بیشتری کردند طب سوزنی سنتی را فرا گیرند.

اگر مطالعات خود را با طب سوزنی سنتی شروع کنیم ؟

پزشکانی که کمی وقت دارند میتوانند ابتدا با  طب سوزنی سنتی مطالعات خود را شروع کرده و بعد طب سوزنی غربی را مطالعه نمایند .این  روش برای افرادی توصیه میشود که از بحث  و گفتگوی زیبای فلسفی نیز لذت میبرند و احتمال ان را میدهند که شاید علمی غیر از علم طب غربی هم وجود داشته باشد . این افراد شجاع , که حرکت فرامرزی کرده اند, از مطالعات خود و احتمال نتایج حاصله ,  بیشتر لذت خواهند برد اما  برای اینکه از ضعف توضیحی و توجیهی طب سنتی چینی  ,در مقابل طب غربی ,رنج نبرند باید با تکنیکهای کنترل درد غربی آشنا شوند. این روش مطالعه میتواند پتانسیل کاری , سطح دید و عملکرد پزشکان را بسیار گسترده و تقویت نماید.

مکانیسم را کی باید خواند؟

هر دو گروه طب سوزنی سنتی و غربی باید مکانیسم اثر را مطالعه کنند تا نه تنها بتوانند آنچه آموخته بودند را بهتر بفهمند و توضیح دهند, بلکه  ,با فهم بدست آمده بتوانند نو آوری و ابداع علمی از خود نشان دهند . بنظر بنده تمامی پزشکان ,چه قبل از مطالعه و چه بعد از مطالعه طب سوزنی, باید با مکانیسم اثر و چگونگی  تاثیر یک سوزن در بدن و روش بهره برداری از را مطالعه کرده باشند تا واقعاً قوی شوند.( آشنای با کلاس مکانیسم اثر طب سوزنی)

بعد از تکمیل کلاس های بالا پزشکان میتوانند در کلاسهای مکمل مثل طب سوزنی در زیبای ,درد, چاقی و...... به راحتی شرکت کنند .

کلاس عود بیماریها: یا صعب العلاج 1

کلاس عود یا صعب العلاج 1 یکی از مهمترین کلاس ها است که میتواند یک دانشجوی جدید را با تجربه زیادی برای شروع کار آماده سازد  . در این کلاس دلایل متعددی که سبب عود بیماری میگردد مورد بررسی قرار میگرد . این کلاس را نیز به تمام همکاران توصیه میکنم.(کلاسهای مکمل  طب سوزنی سال 1392) 

تماس با ما

تهران - تقاطع خیابان کارگر و بلوار کشاورز_ جنب داروخانه طلوع , کوچه گیتی , پلاک 4 طبقه دوم :

تماس : -66562476-09127388677 

نقشه آدرس ما در گوگل (اینجا کلیک کنید)

ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست