نورالژي تري ژمينال

نورالژي عصب سه قلو يا تيك دولورد

نورالژي عصب سه قلو یک بیماری نسبتا شایع میباشد که 4.5 نفر در هر 100000 نفر دچار آن میشوند. این بیماری بیشتر در میان سالی و کهنسالی بروز میکند و 60 درصد از بیماران خانم میباشند. معمولا بیماری به صورت ناگهانی و یکدفعه شروع شده و ممکن است هفته ها یا ماهها طول بکشد تا خودبخود کاهش یابد. زمان کاهش درد یا بیدردی نیز ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا دوباره بیماری عود کند.

مشخصه این بیماری حملات درد شديد صورت كه از يك سمت دهان شروع  و به طرف چشم ، گوش ، و سوراخ بيني همان سمت سرایت میکند. حملات چند ثانيه تا چند دقيقه طول كشیده و با خوردن ,لمس, حرکت فک , تراشیدن صورت تحریک می گردد.

تشخيص:

معمولا با معاینه عصبی و در صورت نیاز MRI , CT Scan مغزی بوسیله دکتر نورولوژیست ( متخصص مغز و اعصاب) تشخیص داده میشود و بعد از ان درمان دارویی شروع میگردد که تا حدود زیادی موفقیت آمیز میباشد .

طب سوزنی و درد صورت یا نورالژي تري ژمينال

درد بیماران نورالژي تري ژمينال که بیشتر مواقع هم دلیلی برای ان یافت نمیشود , شدید است و وقتی به طب سوزنی مراجعه میکنند که به درمانهای دارویی رایج یا جواب نداده اند ویا بسیار کم بهبود یافته اند. معمولا بیمار چند دارویی است .طب سوزنی در این افراد بسیار ارزشمند است چون معمولا درد بیمار پس از چند جلسه بسیار کاهش یافته و بیمار میتواند به زندگی خود باز گردد.

در برخی از بیماران همراه با بیماریهای زمینه ای دیگر از جمله دیابت , فشار خون بالا , افسردگی و اضطراب , روند درمان ممکن است کندتر بوده و بیمار باید درمان را تا مدت زمان زیادی ادامه دهد. البته بعد از کنترل درد طی چند جلسه اولیه ،فواصل جلسات طب سوزنی به هر چند هفته تا چند ماه یکبار تبدیل میشود. بیمار طی درمان باید بسیار صبور باشد تا دکتر طب سوزنی به راحتی بتواند کارش را انجام دهد.

به این نکته باید اشاره نمود ,که بیمار برای تشخیص و درمان اولیه خود حتما باید به وسیله یک نورولوژیست (داخلی یا جراح مغز و اعصاب )معاینه و بررسی گردد تا احتمال بیماریهای دیگر از بین رفته و درمان دارویی شروع گردد.طب سوزنی یک کمک درمانی بسیار خوبی برای این بیماران است.

 

 

تماس با ما

تهران - تقاطع خیابان کارگر و بلوار کشاورز_ جنب داروخانه طلوع , کوچه گیتی , پلاک 4 طبقه دوم :

تماس : -66562476-09127388677 

نقشه آدرس ما در گوگل (اینجا کلیک کنید)

ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست