Article Index
آرتروز زانو
1
All Pages

طب سوزنی و آرتروز زانو

 

آشنایی با آرتروز زانو ( Knee Osteoarthritis)


آرتروز زانو از عوامل شایع ایجاد درد در افراد بالاتر از چهل سال است. آرتروز زانو بخصوص در زنان چاق و مسن شایع است ، به طور کلی شیوع آرتروز زانو در زنان چاق از مردان هم وزن آنها به مراتب بیشتر است . 40%افراد 40ساله و 60%افراد 60 ساله آرتروز زانو را به درجات مختلف دارند.از این بیماری به نام‌های استئوآرتریت و استئوآرتروز نیز یاد می کنند که  در جامعه ما به نام آرتروز معروف است.

 

مهمترین نشانه های آرتروز زانو چیست؟


با شروع بیماری آرتروز زانو,غضروف انتهایی استخوان ران و غضروف قسمت فوقانی استخوان درشت‌نی به تدریج دچار تغییرات تخریبی(دژنراتیو) می‌گردد.به همین ترتیب درگیری و آسیب غضروف کشکک به آرتروز این ناحیه منجر می‌شود. علت اصلی تخریب غضروف در بیماری آرتروز,عدم وجود عروق خونی جهت تغذیه این ناحیه می‌باشد و ازطرفی غضروف مفصلی فاقد عصب است و به هنگام آسیب دردی حس نمی‌شود که همین مسئله زمینه تخریب بیشتر را فراهم می‌کند .


عوامل زمینه ساز را بشناسیم .


برخی ازعواملی که روند آرتروز زانو را تسهیل می کنند عبارتنداز:


چاقی - ضربه و پارگی عناصر مفصل زانو (مثلا منیسک ها, رباط‌ها و کپسول مفصلی) ، بیماری نرم شدن غضروف زیر کشکک و موارد دررفتگی مکرر آن.


تغییر شکل‌های مفصل زانو که عبارتنداز:پای ضربدری  ،پای پرانتزی .


عدم کنترل فعالیت‌های روزمره که منجر به استرس بیش از اندازه به ناحیه زانو می‌گردد(مواردی چون چهارزانو نشستن, دوزانو نشستن, توالت طولانی مدت غیرفرنگی و بالا و پایین رفتن از پله‌ها به دفعات متوالی به خصوص پله‌هایی که شیب تند دارند).

 

علایم و نشانه‌ها آرتروز زانو کدامند؟


برخی از علایم و نشانه‌های آرتروز زانو ممکن است درارتباط با موارد زیر باشد:
درد  زانو ،خشکی صبحگاهی ، ورم  مفصل، کاهش دامنه حرکتی مفصل که در مراحل پیشرفته بیماری ایجاد می‌شود .ضعف عضلات اطراف مفصل که در موارد کاهش دامنه حرکتی بوجود می‌آید .-گاها وجود کریپتاسیون (صدا) در حرکات مفصل- تغییرشکل در مفصل که درارتباط با آرتروز زانو بیشتر به صورت پای پرانتزی است.

  

تماس با ما

تهران - تقاطع خیابان کارگر و بلوار کشاورز_ جنب داروخانه طلوع , کوچه گیتی , پلاک 4 طبقه دوم :

تماس : -66562476-09127388677 

نقشه آدرس ما در گوگل (اینجا کلیک کنید)

ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست